اختتامیه همایش پیشگامان انقلاب اسلامی واحد با حضور رئیس مجلس برگزار شد

۱۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۶ کد : ۳۶۶ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۶۱۸

علی لاریجانی در اختتامیه همایش «پیشوا، نقطه آغاز قیام» که در تالار قرآن صحن مطهر حضرت امامزاده جعفر(ع) شهرستان پیشوا برگزار شد با ادای احترام به ساحت شهدای این منطقه، گفت: شما فرزندان سلحشور را تحسین می‌کنم که در کنار مضجع شریف امامزاده جعفر(ع) یاد آنان را گرامی می‌دارید و نشان می‌دهید که آن راه زنده است.

لاریجانی افزود: راهی که آن عزیزان پایه‌گذاری کردند و اکنون در فکر و بینش شما وجود دارد، بسیار با ارزش است؛ بسیار ارزشمند است که یاد نیاکان خود را که تحولی شگرف در ایران و در منطقه ایجاد کردند به بهترین وجه و به عنوان یادگار حفظ کنیم و در بین جوانان رشد دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وقتی امام حرکت خود را در سال 41 و 42 آغاز کرد هنوز آن وجهه بزرگ را در میان مسلمانان داخل و خارج نداشت و بعد از رحلت حضرت آیت الله بروجردی ایشان حضور جدی‌تری در صحنه پیدا کردند و یارانی که بتوانند ایشان را کمک کنند در آن شرایط، زیاد نبودند.

وی خاطرنشان کرد: شاه در آن زمان مسائلی را به عنوان انقلاب سفید، اصلاحات ارضی، رأی دادن زنان و... مطرح کرده بود، اما امام با بینش عمیقی که داشت و پشت صحنه‌ها را می‌دانست در مقابل این اصلاحات دروغین ایستادگی کرد؛ برخی امام را متهم می‌کردند که شما چرا در مقابل اصلاحات ارضی و حضور زنان و انجمن‌های ایالتی و ولایتی ایستادید و امام همان زمان پاسخ دادند ما با اصلاحات در زمینه‌های کشاورزی و حضور زنان مخالف نیستیم ولی می‌دانیم که اینها واقعی نیست.

این مسئول ادامه داد: امام حرکت را به صورت عمیق‌تری می‌نگریست و به همین دلیل در صحنه حضور پیدا کرد و عجیب اینجا است که در ادبیات سیاسی امام در آن زمان، روی چند عنصر تأکید می‌شود که شای موضوع فلسطین یکی از محوری‌ترین آنها بود.

تأکید امام(ره) روی مسأله اسرائیل و ضدیت رژیم با دین

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: امام روی مسأله اسرائیل و موضوع ضدیت رژیم با دین تأکید داشتند به طوری که در عصر عاشورا که در مدرسه فیضیه با همه اقداماتی که رژیم انجام داده بود، سخنرانی کردند و مطرح می‌کنند که بعضی از روحانیون را سیستم امنیتی شاه خواسته و چند موضوع را به آنها تذکر داده که رعایت کنند؛ یکی اینکه علیه شاه چیزی نگویند، یکی علیه اسرائیل حرفی نزنند و دیگر اینکه در مورد بی‌دینی در کشور چیزی نگویند؛ امام در آنجا می‌گویند همین سه چیز برای کشور مهم است.

لاریجانی گفت: امام همیشه روی مسأله فلسطین تأکید داشت، آن زمان تازه شروع جریان اسرائیل بود ولی ایشان تشخیص دادند که اسرائیل غده‌ای سرطانی می‌شود و امروز شاهدیم بیشترین مزاحمت را اسرائیل به وجود می‌آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: قبل از رژیم پهلوی رژیم قاجار بود؛ قاجارها دیکتاتور بودند اما رژیم پهلوی علاوه بر اینکه دیکتاتور بود ویژگی وابستگی به بیگانه در آن بسیار پررنگ بود؛ رضاشاه را انگلیسی‌ها بر منصب پادشاهی نشاندند و همان‌ها وی را از ایران بیرون کردند و گفتند که پسرت بیاید.

وی اظهار کرد: در مقدرات کشور و در ابعاد مختلف چه در حوزه نظامی و دفاعی و چه در حوزه اقتصادی، بیگانگان نقش داشتند به طوری که در دوران انقلاب حدود 60 هزار مستشار در بعد نظامی در کشور وجود داشت و در قسمت‌های اقتصادی نیز همین طور بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی رژیم پهلوی آمد، نفت استخراج شد و این استخراج را انگلیسی‌ها انجام دادند و اصل ماجرا را خودشان می‌بردند و نفعی به حال ملت ما نداشت؛ لذا وضعیت مردم تغییری نکرده بود؛ رژیم‌های وابسته یعنی اینکه بیگانگان در همه بخش‌های آنها دخالت می‌کنند. بنابراین اصل مسأله امام این بود که از بند این رژیم وابسته خارج شویم.

لاریجانی اضافه کرد: امروز در ایران مشکلاتی وجود دارد اما باید توجه کرد که آن رژیم وابسته سرنگون شد و وقتی این رژیم سرنگون شد آمریکایی‌ها گفتند که کمر ما شکست و اسرائیلی‌ها گفتند که بزرگترین زلزله سیاسی در منطقه رخ داد زیرا که پایگاه مهمی که از منافع آمریکا و اسرائیل دفاع می‌کرد را از دست دادند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کاری که مردم پیشوا و ورامین کردند، نشان داد که این بیداری مخصوص شهرهایی مانند قم نیست و این بیداری در اعماق مردم ایران به وجود آمده است؛ خیلی از شهرهای دیگر این سلحشوری و شجاعت را نداشتند که این گونه از امام حمایت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: عمق فکر دینی در میان مردم ایران به وجود آمده بود و این یک ضربه بزرگ روحی برای رژیم شاه بود؛ حمایت از امام و انقلاب در آن شرایط برای مردم این منطقه افتخار بزرگی محسوب می‌شود که نهضت را خوب درک کردند و فهم درستی از تحولات داشتند و با توجه به شرایط سخت آن زمان مردم از رشد سیاسی و دینی عمیق برخوردار بودند.

رئیس جمهور فعلی آمریکا همه پرده‌های اخلاقی را کنار زده است

وی گفت: اگر ایران را با کشورهای منطقه مقایسه کنیم، می‌بینیم که آنها جرأت نمی‌کنند پاسخ رئیس جمهوری آمریکا را بدهند و هر آنچه که آمریکا می‌خواهد در اختیارش قرار می‌دهند؛ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا همه پرده‌های اخلاقی را کنار زده است؛ در کنفرانسی شرکت می‌کند و علیه ایران حرف می‌زند؛ صدها میلیارد دلار پول برخی کشورها را می‌برد و می‌گوید اگر می‌خواهید ما اقدامی در سوریه انجام دهیم باید پولش را بپردازید.

لاریجانی بیان کرد: کشورهایی که پولدار هستند و جزء کشور اسلامی هم محسوب می‌شوند در برابر سخنان ترامپ پول می‌دهند و تسلیم هستند و این عین حقارت است؛ درحالی که این عزتمندی برای ملت ایران است که ایستادند و جواب محکم به آنها دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: «اگر آمریکا و اسرائیل ستیز با ملت ایران دارند به خاطر روحیه ایستادگی و غیرتی دینی و انقلابی ملت ایران است؛ دشمنان بهانه‌گیری می‌کنند ولی بدانیم که دغدغه آنها این نیست؛ مشکل اصلی آنها این است که ما از فلسطین دفاع می‌کنیم و طرح‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه را خنثی می‌کنیم.

وی اضافه کرد: آنها می‌خواهند در عراق یک جریان تروریستی به وجود بیاورند و بر سر ما بریزند و در افغانستان تروریست‌ها را ایجاد کنند و از طرف دیگر به ما فشار بیاورند؛ اما این ورزیدگی سیاسی در رهبران ایران وجود دارد و مقابل آنها می‌ایستند.

این مسئول خاطرنشان کرد: خود آنها بودند که تقاضا کردند با ایران درباره موضوع هسته‌ای مذاکره کنند و واسطه فرستادند و پذیرفتند که ایران غنی‌سازی هسته‌ای داشته باشد و امضا کردند و بعد از همه اینها، مذاکرات انجام شد؛ آنها در مذاکرات پذیرفتند چند هزار سانتریفیوژ در در ایران کار کند تا راستی‌آزمایی کنند و در کنار آن نیز تحریم‌ها را بردارند؛ آنها توافق کردند و امروز قبول ندارند و این نشان می‌دهد که مسأله آنها حل مشکل نیست.

لاریجانی تصریح کرد: اخیرا وزیر خارجه آمریکا درخواست‌هایی داشت که موجب استهزا در صحنه بین‌المللی شد؛ هفت مورد از دوازده مورد مطرح شده از سوی وی مسائل منطقه‌ای است و از همین ترکیب می‌توان فهمید مشکل اینها کجاست.

آمریکایی‌ها می‌خواستند منطقه را به آتش بکشند

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: مبارزه با تروریسم یک موضوع مهم در منطقه بود و آنها قصد داشتند منطقه را به آتش بکشند و برای ایران ناامنی بزرگی ایجاد کنند؛ مانند شرایطی که در افغانستان و یا در سوریه ایجاد کردند و برنامه بزرگی برای ایران داشتند؛ رهبری ایران این موضوع را متوجه شد و با دقت دستورات لازم را داد و اینها زمین‌گیر شدند؛ ما قدر این رهبر فرزانه انقلاب را باید بدانیم؛ ایشان با تیزبینی و تجربه زیاد انقلابی موضوع را خوب یافتند و با هدایت امر این ناامنی را از ایران دور کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هنوز هم دنبال ایجاد ناامنی در ایران هستند و مرتبا گزارش اقدامات آنها به ما می‌رسد، اما نیروهای سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی با دقت آنها را دنبال می‌کند.

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها وقتی متوجه شدند نمی‌توانند ناامنی گسترده‌ای برای ایران ایجاد کنند دوباره رو به تحریم و فشار آوردند؛ این ماجرایی که امروز آنها دنبال می‌کنند به دلیل همان حرکت انقلابی است که شما در 15 خرداد شروع کردید و این داغ بر دل آنها مانده است.

تولید کشور باید فعال شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کلام رهبری در اینکه اقتصاد را در اختیار مردم قرار دهید، کلید اسقامت ماست؛ امروز زمان اختلافات جزئی نیست؛ باید جریان‌ها و گروه‌های سیاسی و افراد مؤثر در کشور مردم را برای ایستادگی در مقابل دشمن همدل کنند و مسئولان اجرایی کشور باید همه در خدمت مردم باشند تا تولید کشور فعال شود.


لاریجانی با بیان اینکه بخش کشاورزی و دامی در پیشوا قوی است، ادامه داد: در سال گذشته در مجلس مصوبه‌ای را فقط برای آبادی در روستاها داشتیم و رهبری معظم کمک کردند و یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی قرض گرفتیم و همین مبلغ را نیز بانک‌ها با سود 5 درصد برای اشتغال در روستاها وسط گذاشتند که مقداری تاخیر در اجرای آن صورت گرفت ولی از امسال در دستور کار قرار گرفته است.

عضو شورای انقلاب فرهنگی بیان کرد: برای سیستم‌های گلخانه‌ای و امکان‌های صنعتی، معدنی و توریستی در روستاها وام ارزان‌قیمت داده می‌شود؛ امسال برای توسعه روستاها منابع لازم در بودجه دیده شده است؛ هدف از این حرکت این بود تا جوانان روستا با توجه به اینکه ظرفیت اقتصادی در روستا کافی نیست، بتوانند از این امکانات استفاده کنند و در روستا بمانند و یک چرخه اقتصادی مطلوب برای آنها فراهم شود..

وی با توجه به ضعف زیرساخت‌های درمانی در پیشوا گفت: «به وزیر بهداشت سفارش می‌کنم که نسبت به این موضوع دقت لازم را داشته باشد؛ شما نیازمند بیمارستان و خدمات بهداشتی هستید؛ به نیازهای کشاورزی و دامی و زنجیره اقتصادی که در شهرستان پیشوا حاکم است باید توجه شود.

در این همایش از منتخبین نهمین همایش پیشگامان انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین – پیشوا تجلیل شد

 


نظر شما :