نیاز مهم آموزش عالی ورود به دوره‌های عملی‌محور است

۲۰ دی ۱۳۹۷ | ۰۸:۴۳ کد : ۴۴۵ اخبار تصویری اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۵
مشاور رئیس و مدیرکل مرکز گزینش دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نیاز مهم امروز آموزش عالی کشور ورود جدی به دوره‌های عملی‌محور است که کمتر توجه کرده‌ایم.

 

محمدرضا مردانی در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین و پیشوا با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان انقلاب اسلامی و مدافعان حرم، شهیدان نهضت ۱۵ خرداد پیشوا و ورامین را پیشگام در پیروزی انقلاب و شکل‌گیری نهضت حضرت امام (ره) دانست و گفت: اکنون هم پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، شاهد ایثارگرانی هستیم که در راستای حفظ و کارآمدی نظام با قدرت در عرصه‌های جهاد علمی و سنگرهای اقتصادی و سازندگی تلاش می‌کنند.

وی افزود: پیشوا و ورامین سهم بزرگی در پیروزی انقلاب دارند و در دوران چهل‌سالهٔ انقلاب همواره در دفاع از آرمان‌های امام و نظام پیشگام بوده‌اند و امروز هم مثل گذشته در این مسیر باصلابت ایستاده‌اند و امیدواریم نظام جمهوری اسلامی شرایطی را فراهم کند که در شأن مردم انقلابی این منطقه باشد.

مشاور رئیس و مدیرکل مرکز گزینش و انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی، قدرت علمی را یکی از مؤلفه‌های قدرت برشمرد و خاطرنشان کرد: دانایی‌محوری اساس موفقیت و پیشرفت کشورهاست و پس از ۴۰ سال تحریم و انحصار، لطف خدا و عنایات پروردگار شامل حال ملت ما شده و پرچم جمهوری اسلامی به‌عنوان کانون جبهه مقاومت در دنیا شناخته‌شده است.

مردانی زوال استکبار جهانی را قابل‌لمس دانست و ادامه داد: افق روشنی طبق فرمایش مقام معظم رهبری پیش روی ملت ما است، مشروط بر اینکه تلاش شود و از توانایی‌ها و ظرفیت‌های کشور به‌خوبی استفاده کنیم.

وی  برکات انقلاب اسلامی در روند توسعه آموزش عالی و امکان ادامه تحصیل و پیشرفت در این عرصه را یادآور شد و اظهار کرد: امروز توسعه آموزش عالی نعمت و دستاورد بسیار مهم نظام جمهوری اسلامی است و با افزایش ظرفیت ۲۰ برابری ایجادشده، اصلاً قابل‌مقایسه با قبل از پیروزی انقلاب نیست و از این بابت باید شکرگزار باشیم.

مدیرکل دفتر مرکزی گزینش دانشگاه آزاد اسلامی یکی از چالش‌های آموزش عالی را توجه بیش‌ازحد به دوره‌های نظری دانست و خاطرنشان کرد: نیاز مهم امروز آموزش عالی کشور ورود جدی به دوره‌های عملی‌محور است که کمتر توجه کرده‌ایم و این مطلب باید مورد ارزیابی و کارشناسی قرار گیرد و به عبارت دیگر الان سونامی پشت کنکور کاملاً شکسته شده و این چالش پشت شغل قرار گرفته است.

مردانی با بیان شعار دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان دانشگاه مسئله‌محور گفت: این دانشگاه در اکثر نقاط کشور پایگاه‌های علمی موفقی ایجاد کرده و از این ظرفیت عظیم باید در راستای رفع نیازهای ملی، منطقه‌ای و محلی استفاده شود و اکنون نگاه دانشگاه به این سمت سوق پیدا کرده است.

وی بر لزوم تشکیل کارگروه‌های اندیشه‌ورز در دانشگاه‌ها براساس ظرفیت‌های موجود خود تأکید کرد و افزود: نباید فقط  منتظر جهت‌گیری و برنامه‌ریزی دولت باشیم، به‌عنوان نمونه واحد ورامین-پیشوا که متشکل از اعضای هیئت‌ علمی موفقی است، می‌تواند با برقراری تعامل سازنده با مسئولان منطقه‌ای و تشکیل کارگروه‌های اندیشه‌ورزی، نیازها و مزایای نسبی منطقه را شناسایی و براساس مزیت‌های نسبی و شرایط حاکم، امکان مشارکت سازنده را بررسی کند.

مدیرکل مرکز گزینش و انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: امروز در دنیا دانشگاه‌های نسل سوم که دانشگاه کارآفرین هستند، تبدیل به دانشگاه‌های نسل چهارم که مشارکت مستقیم با صنعت دارند شده است و در این سازوکار سازمان‌های بزرگ صنعتی با اندیشمندان با هم مشارکت کرده و در این رویکرد هم نیازهای صنعت تأمین‌شده، هم تولید و اقتصاد رشد کرده و هم روند تولید علم به ثروت اتفاق می‌افتد.

مردانی افزود: باید در عمل، دانشجویی تربیت کنیم که بلافاصله پس از فراغت از تحصیل به کار و اشتغال در حرفه‌ای مشخص بپردازد و اکنون رویکرد دانشگاه حرکت به این سمت است.

وی جهت‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگ را تمرکز بر مؤلفه‌های انقلاب و تربیت دانشجوی در تراز انقلاب اسلامی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در حوزه علمی نیز کیفیت و ارتقای آن از اولویت‌های اصلی است که روزبه‌روز در حال پیش روی بوده و دانشگاه می‌تواند با رویکرد مهارت‌محوری و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت مهارتی به کمک صنوف مختلف بیاید.

مدیرکل انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر حاکم‌شدن مدیریت علمی بر پیکره دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: با حضور عناصر برجسته‌ای مثل دکتر ولایتی، دکتر طهرانچی و دکتر آقامیری که هر کدام از دانشمندان بنام و افتخارات کشور محسوب می‌شوند، بستر کار علمی فراهم شده است و بحمدلله در این واحد دانشگاهی هم با حضور مدیریت جوان، انقلابی، پرانرژی و خوش‌فکر و در کنار دوستان خوبی مثل شما قرارگرفته و ان‌شاء‌الله با مدنظر قرار دادن نگاه تحولی، طرح‌های خوبی را شاهد باشیم.


نظر شما :