نشست علمی بررسی ابعاد حقوقی ترور سردار شهید سلیمانی

۱۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۰ کد : ۷۸۴ اخبار تصویری اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۷۸
ابعاد حقوقی ترور سردار شهید سلیمانی از منظر حقوقی و حقوق بین الملل با حضور دکتر سید مجید تفرشی معاون بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، صاحب نظران دانشگاهی و مسؤلان منطقه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کیان پهلوان‌افشاری در نشست علمی بررسی ابعاد حقوقی ترور سردار شهید سلیمانی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا که با حضور سیدمجید تفرشی معاون بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با گرامیداشت یوم‌الله ۹ دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفت و خاطرنشان کرد: موضوع تروریسم یکی از موضوعات حائز اهمیت جامعه جهانی است که ابعاد مختلفی در مفهوم و مصداق داشته و حجم گسترده‌ای از ادبیات سیاسی را به خود اختصاص داده است.

مظلومیت جمهوری اسلامی در تروریسم دولتی

وی با تشریح اشکال تروریسم و ابعاد جهانی تروریسم دولتی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از مظلوم‌ترین نظام‌ها در تروریسم دولتی بوده و آسیب‌های فراوانی از بدو انقلاب اسلامی توسط تروریسم سازمانی نظیر سازمان منافقین تا تروریسم دولتی را متحمل شده است و افراد بی‌گناه فراوانی قربانی این اتفاق ناگوار شده‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا و قرچک ترور دانشمندان هسته‌ای را نیز نشئت گرفته از همین تروریسم دولتی برشمرد و ادامه داد: اوج بی‌رحمی در قضیه ترور ناجوانمردانه سردار حاج‌قاسم سلیمانی بود که لکه ننگی برای مسبببین آن به‌ویژه آمریکای جنایتکار بود.

پهلوان‌افشاری با بیان این نکته که بعد از این حادثه هولناک، جامعه دانشگاهی با امضا کردن طوماری از سازمان‌های بین‌المللی خواستار پیگیری حقوقی شد، افزود: این نشست هم برای واکاوی ابعاد این اقدام تروریستی از منظر حقوقی و حقوق بین‌الملل و مسئولیت دولت‌ها ناشی از این اقدام تروریستی و امکان دفاع مشروع جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است.

سفر سردار سلیمانی برای تأمین صلح بوده است

در ادامه این نشست علمی سیدمجید تفرشی معاون بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با گرامی‌داشت یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی در سخنانی درباره ترور ناجوانمردانه این شهید بزرگوار گفت: ایشان به دعوت نخست‌وزیر عراق دعوت رسمی شده بود و روح حاکم بر این سفر اساساً برای تأمین صلح و امنیت منطقه بوده است.

معاون بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه در زندگی سردار سلیمانی دیده نمی‌شود که وی از قاعده انصاف و عدالت خارج شده باشد، افزود: وقتی جمهوری اسلامی ایران به واسطه دولت عراق به پایگاه الأسد حمله می‌کند هیچ اقدامی از سوی آمریکا صورت نمی‌گیرد؛ چرا که می‌داند در قضیه ترور سردار سلیمانی خارج از چارچوب و قوانین حقوقی عمل کرده است.

مظلومیت جمهوری اسلامی در تروریسم دولتی

این مقام مسؤل ادامه داد: پیگیری حقوقی موضوعی نیست که تابع مرور زمان قرار گیرد و حقوقدانان بایستی به این نکته دقت کنند که فریب بازی مخاصمات را نخورند، به دلیل اینکه ترور شهید سلیمانی توسط دولت آمریکا آن هم در شرایطی که هیچ‌گونه جنگ اعلام شده‌ای میان ایران و آمریکا وجود نداشته، رخ داده و اصول مختلف حقوقی نقض می‌شود.

تفرشی افزود: فرض محال که مخاصمات هم بوده باشد اما از دیدگاه حقوقی واضح بود که دو اصل مهم تفکیک و تناسب مخاصمات رعایت نشده است.

وی با طرح این پرسش که اساساً تروریسم چه کسی است و بر چه مبنایی سردمداران آمریکا افراد و گروه هایی را در این قالب قرار می‌دهند اظهار کرد: خانم اگنس کالامارد گزارشگر ویژه قتل‌های فراسرزمینی، این ادعا را کاملاً غیرمسموع بر شمرده و معتقد است ترور شهید سردار حاج‌قاسم سلیمانی، نقض کننده قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

معاون بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران افزود: در قضیه سردار سلیمانی ما شاهد سلب خودسرانه حیات و نقض ضرورت رعایت حق حیات ولو خارج از صلاحیت سرزمینی، نقض تعهدات ماده ۶ میثاق مدنی سیاسی که جزء قواعد آمره است، هستیم و بنا بر قواعد دیوان اروپایی حقوق بشر، کمیسیون حقوق بین‌الملل آمریکا، کمیته حقوق بشر و دیگر مجامع حقوقی این اقدام کاملاً محکوم است.

این مسؤل ستاد حقوق بشر با تشریح اینکه این حمله با قصد قبلی بود و تصادفی نبوده است، ادامه داد: جالب اینجاست که خود آمریکا به سردار اشاره نمی‌کند و در گزارش خود به سازمان ملل به صحبت‌های مقام معظم رهبری اشاره می‌کند.

مظلومیت جمهوری اسلامی در تروریسم دولتی

تفرشی افزود: اینکه سردار سلیمانی یک فرد عادی نبوده و نماینده حاکمیت بوده است، بر این اساس اساساً حمله به حاکمیت جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به گزارش اگنس کالامارد ادامه داد: از نظر این گزارشگر سازمان ملل حتی سانحه هواپیمایی اوکراین که منجر به شهادت ۱۷۶ بی‌گناه شد، به دلیل جو روانی سخنان ترامپ و ماجراجویی آمریکا بود که می‌گفت من میخواهم به ۵۲ نقطه حمله و از منظر کالامارد مسؤلیت این سانحه نیز با آمریکاست.

معاون بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به تشییع باشکوه و بی‌سابقه سردار سلیمانی توسط اقشار مختلف ملت ایران و عراق که نوعی تأیید عملکرد از دید مردم است، اشاره کرد و افزود: این ترور از منظر جمهوری اسلامی ایران وحشیانه، خودسرانه، ناعادلانه، غیر قانونی، مصداق جنایت بین‌المللی، مصداق تهدید صلح و امنیت بین‌المللی، مصداق نقض منشور و نقض قوانین بین‌المللی است.

 در ادامه این نشست علمی که به همت گروه حقوق، معاونت فرهنگی، بسیج دانشجویی، بسیج اساتید، بسیج کارکنان برگزار شد، ائمه‌جمعه، رؤسای دادگستری و دادستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک، مسولان منطقه‌ای و صاحب‌نظران دانشگاهی حضور داشتند و مراسم با پوشش رسانه‌ای شبکه‌های برون‌مرزی پرس تی وی، هیسپان تی وی و واحد مرکزی خبر بود و حاضران به بیان دیدگاه‌ها و نظرات و پرسش‌های خود پرداختند.


( ۲ )

نظر شما :