بقایای ساختمان اداری بزرگ متعلق به ۵۴۰۰ سال پیش توسط کاوشگران واحد کشف شد

۲۱ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۷ کد : ۵۴۵ اخبار تصویری اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۴۱

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا از کشف بقایای یک ساختمان اداری بزرگ با تاریخی در حدود ۵ هزار و ۴۰۰ سال پیش توسط کاوشگران این دانشگاه خبر داد.

روح‌الله یوسفی‌زشک با اعلام این خبر اظهار کرد: دومین مرحله کاوش باستان‌شناسی در محوطه باستانی میمنت‌آباد شهرستان بهارستان رباط‌کریم در جنوب غربی استان تهران با روند مطلوب و مورد انتظار انجام شد.

این عضو هیئت علمی گروه باستان‌شناسی یادآور شد: باستان‌شناسان گروه باستان‌شناسی دانشگاه آزاد ورامین در این کاوش موفق به کشف بنای اداری همراه با مدارک مدیریتی شدند که می‌توان به دو نقش مهر و یک گل‌نبشته اقتصادی در آن اشاره کرد، همچنین در کف اتاق جانبی این مجموعه اداری، ظروف استاندارد پرداخت جیره به کارگران به دست آمد.
وی از ویژگی‌های مهم این بنا به کف‌سازی چند لایه خاک و قلوه‌سنگ به همراه آثار رنگ‌آمیزی دیوارها با رنگ‌های زرد و نارنجی اشاره کرد و افزود: این بنا شباهت زیادی با نقاشی‌های ساختمان اداری تپه ملیان فارس دارد.

یوسفی‌زشک اظهار کرد: این مرحله کاوش پس از ۶ سال با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران انجام می‌گیرد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا هدف از این سلسله کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی را کسب اطلاعات ارزشمند برشمرد و ادامه داد: تحقیقات همکاران باستان‌شناس ما در بررسی‌ها و مطالعات دهه ۸۰ بود که خبر از کشف آثار فرهنگ دوره آغاز نگارش در این منطقه می‌داد.


( ۴ )

نظر شما :