۲۰ دوره کارگاه علمی آموزشی در دستور کار واحدورامین-پیشوا/ ایده‌های دانشجویی حمایت‌ علمی و مالی می‌شود

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۳ کد : ۷۲۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۶۶

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا و قرچک از برگزاری ۲۰ دوره کارگاه علمی- آموزشی در این واحد دانشگاهی خبر داد.

سیدعبدالمجید موسوی در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا در تشریح برنامه‌های حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا و قرچک در سال جاری اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای برگزاری ۲۰ دوره کارگاه علمی- آموزشی برای استادان و دانشجویان این واحد دانشگاهی یکی از برنامه‌های سال ۱۴۰۰ بوده و برگزاری دوره مسابقات استارت‌آپ ویکند Startup Weekend در سطح منطقه‌ای و ملی برای تشویق کارآفرینان و ایده‌پردازان جوان برای برقراری ارتباط با دانشگاه و حمایت از ایده‌های نو و خلاقانه دانش‌آموزان، دانشجویان و کارآفرینان یکی دیگر از برنامه‌های این واحد دانشگاهی است.

وی افزود: فراهم کردن زمینه و بستر مناسب حضور واحدها و هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان در چارچوب حمایت‌های مرکز رشد و حرکت به‌سوی درآمدزایی از طریق به ثمر رساندن ایده‌های نو و شرکت‌های دانش‌بنیان، گسترش فعالیت پنج نشریه علمی فعال و فراهم کردن زمینه ارتقای سطح علمی این مجلات و اخذ مجوز دو نشریه علمی دیگر در موضوع باستان‌شناسی و مدیریت با مشارکت اعضای هیئت علمی و دانشجویان و راه‌اندازی و فعال‌سازی طرح‌های درآمدزای غیرشهریه‌ای در زمینه خدمات آزمایشگاهی، مزارع کشاورزی و میدانی کردن روش‌های نوین کشاورزی برای نهادینه کردن و ترویج این روش‌ها در منطقه و کشور از دیگر برنامه‌های حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا و قرچک در سال جاری است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا و قرچک برگزاری کارگاه‌های آموزشی کاربردی در قالب مؤسسه عالی مهارت علوم کشاورزی برای خدمات‌رسانی به کشاورزان و دامپروران منطقه ورامین و استان تهران و آشنایی آنان با علوم و روش‌های به‌روز و علمی، ساماندهی و تجهیز آزمایشگاه‌ها در راستای نیازهای دروس مختلف، بررسی امکان استفاده از توانایی‌های واحدهای دانشگاهی همجوار برای ارائه خدمات متقابل و هم‌افزایی بیشتر را از دیگر برنامه‌های حوزه پژوهش و فناوری این دانشگاه در سال جاری برشمرد.

موسوی به آنا گفت: با توجه اقدامات پیش‌بینی‌شده در راستای شعار سال که توسط مقام معظم رهبری به‌عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها هدف‌گذاری شده و در راستای اجرای برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا و قرچک با موضوع امنیت غذایی و تولید غذای سالم، برنامه‌هایی مدون برای تحقق این اهداف پیش‌بینی‌شده است.

حمایت از طرح‌های خلاقانه و آینده‌نگر

وی عنوان کرد: درباره هدفمندسازی موضوعات پایان‌نامه‌ها به‌منظور حل مسائل و مشکلات منطقه‌ای کشور و حرکت به‌سوی موضوعات مسئله‌محور با اولویت برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا و قرچک و به انجام رساندن سایر وظایف ذاتی، حوزه معاونت پژوهش و فناوری این واحد دانشگاهی در محورهای مختلف به برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی امور اقدام کرده و در سال ۱۴۰۰ اقدامات تکمیلی را پیگیری می‌کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا و قرچک مطرح کرد: حوزه پژوهش و فناوری این واحد دانشگاهی اقدامات متنوعی را درباره ایجاد بستر مناسب برای حمایت از ایده‌ها، طرح‌های خلاقانه، آینده‌نگر و مسئله محور دانشجویان عملیاتی کرده و در همین راستا دو بخش در حوزه پژوهش آماده راهنمایی و ارائه خدمات به دانشجویان بوده که شامل مرکز رشد دانشگاه و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان است.

موسوی ادامه داد: این دو حوزه حامی طرح‌ها و ایده‌های دانشجویان بوده که شامل حمایت‌های علمی و مالی می‌شود. دانشجویان می‌توانند با ارائه طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه خود در این دو حوزه از امکانات آزمایشگاهی، علمی و زیربنایی دانشگاه برای تحقق دستاوردهای علمی استفاده کرده و با کسب انتفاع مالی به نتایج علمی مناسبی هم‌دست پیدا کنند.

وی اضافه کرد: از طرفی پویایی مجموعه دانشگاهی و ایجاد محیطی شاد و پرانگیزه در دانشگاه وابسته به فعالیت‌های دانشجویی بوده که می‌تواند در قالب انجمن‌های علمی محقق شود. در واقع انجمن علمی دانشجویی مستقل بوده و خود می‌تواند به برگزاری همایش، کارگاه آموزشی، مسابقات علمی و ... اقدام کند که در این راستا هم از حمایت کامل مجموعه پژوهش برخوردار است.


نظر شما :